Yeni İstanbul Havalimanı Hava İst Otobüs Seferleri Saatleri

yeni istanbul havalimanı

Yapımında harcanan paralar nedeniyle dünyanın en pahalı havalimanı olan, Avrupa’nın en büyük havalimanlarından Yeni İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir – ulaşım nasıl sağlanır aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer alıyor.

HAVA İST – YENİ İSTANBUL HAVALİMANI OTOBÜS SAATLERİ

Yeni İstanbul Havaalanı’na metro ile ulaşım sağlamak, metro ile gitmek, tramvay ile ulaşım mümkün değildir. Tek çare Hava İst otobüsleri ile ulaşım sağlamaktır. Yeni İstanbul Havalimanı’na Havabüs (eski adıyla Havataş) otobüsleri ile ulaşım sağlamak mümkün değildir. Bu havaalanı için yeni bir şirket olan Hava İst seferleri devreye konmuştur. Hava İst otobüs durakları Büyük İstanbul Otogarı (Bayrampaşa Esenler Otogarı), Taksim (Beşiktaş), Kadıköy (Kozyatağı metro), Yenikapı ve Beylikdüzü (Tüyap durağı) olmak üzere beş noktadan Yeni İstanbul Havaalanı otobüsleri kalkmaktadır. İstanbul’un diğer semtlerinde ikamet edenler için, bu beş noktadan birine gelerek ulaşım sağlamak zorundadırlar.

Yeni İstanbul Havalimanı – Hava İst ücret tarifesi ne kadar?
Kozyatağı metro istasyonundan 25 TL, Bayrampaşa Otogarı (Esenler Otogarı)’ndan 16 TL, Beylikdüzü TÜYAp durağından 21 TL, Taksim ve Yenikapı’dan 18 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar yıl sonuna kadar geçerlidir. 2019 fiyatları – ücret tarifesi henüz belirlenmemiştir.

Otobüs saatleri:
Tüm kalkış durakları için günde 7 sefer yapılmaktadır. Bunun dışındaki seferler için ticari taksi ya da şahsi aracınız kullanılması gereklidir. Ticari taksi ücretleri semte göre değişmekle beraber 120 tl ile 250 TL arasında değişmektedir. Taksiyle Yeni havalimanına gitmek isteyenler için Uber alternatifi de mevcuttur.

Güzergahlar:
Taksim servisi: Taksim – Beşiktaş – Zincirlikuyu – İstanbul Havalimanı
Kozyatağı servisi:  Kozyatağı Metro – Tepeüstü – Kavacık – İstanbul Havalimanı (Bu servis Kadıköy sahile uğramamaktadır. Dolayısıyla Kadıköy’de oturanların metro ile Kozyatağı istasyonuna gelerek ulaşım sağlamaları gerekmektedir.)
Yenikapı servisi: Yenikapı İDO – Bakırköy İDO – Yenibosna Kuleli – Başakşehir Metrokent – İstanbul Havalimanı
Beylikdüzü servisi: TÜYAP – Cumhuriyet Mah. – Bahçeşehir – İstanbul Havalimanı
Bayrampaşa servisi: Büyük istanbul Otogarı (Esenler Otogarı) – Otogar Yolu – Alibeyköy Cep Otogarı – Hasdal – Göktürk – İstanbul Havalimanı

Sefer saatinizden en az 5 saat önce yola çıkınız. Zira metro ile ulaşım sözkonusu olmayıp, sefer saatleri kısıtlı olduğundan, İstanbul trafiğinde ulaşım bir hayli zor. Örneklemek gerekirse, akşam 5’teki uçuşunuz için öğlen 12’de yola çıkmanız gerekiyor. Şu an için Atatürk Havalimanı aktif olduğundan bu havalimanını kullanma zorunluluğu mevcut değildir. Ancak Atatürk Havalimanı’nın kapatılması ile birlikte, bu havalimanını kullanmak zorunda kalmamak isteyenler için Sabiha Gökçen Havalimanı mevcut olsa da, Sabiha Gökçen kalkışlı uçak fiyatlarında patlama yaşanacağından mecburen yeni havalimanı kullanılmak zorunda kalınacaktır. Bununla beraber, Avcılar ve ilerisinde oturanlar için Çorlu Havalimanı da bir seçenek olsa da, Çorlu’dan sadece Ankara’ya uçak seferleri mevcut olduğundan, yine Sabiha Gökçen veya üçüncü havalimanı kullanılmak zorunda kalınacaktır.

*** üçüncü havalimanı nasıl gidilir hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

site ekle